Výběr

  1. Úvod
  2. Parametry
  3. Závěr

Úvod

    Rozhodování / výběr patří v železničním modelářství k těm velmi častým a poměrně neoblíbeným činnostem. Ale nejen v modelařině, vlastně v celém životě, i když rozsáhlejší úvahy na další témata zde pochopitelně vynechám.

    Existuje značná část lidí, kteří se rozhodovat neumějí, nebo nechtějí. Ono je snazší se zeptat, nechat si poradit. Dokonce by to měla být i součást vlastního rozhodování. Jenže to má také svá úskalí a pravidla, jak bude vidět dále. Tím největším negativem je, když vám někdo poradí špatně (i když většinou neúmyslně). Chybných, nesouvisejících, nevýhodných, nesmyslných, někdy i přímo nebezpečných rad jsou plné diskuze. Bohužel.

    Oblast rozhodování v modelařině je dost rozsáhlá, ale víceméně ohraničená. Jde o výběr měřítka, epoch, typu kolejiště, stylu krajiny, výběr stavebních materiálů, technologií, vozidel, kolejiva ... a k těm nejdiskutovanějším patří systém ovládání, elektrické komponenty atd. atd.

    Dostávám často dotazy typu, která je nejlepší centrála, jaké přestavníky, dekodéry a pod. Na to není v mých silách odpovědět. Výzkumný a testovací ústav opravdu nejsem. Ochotně ale popíšu detailně všechny komponenty, které vlastním a provozuji. Následující řádky možná pomohou při problematice výběru.

Na začátek článku

Parametry

    Vstupní, počáteční veličiny, požadavky. To jsou parametry, které výběr řídí. Hlavním parametrem by vždy měl být vlastní pohled, vlastní požadavky. Nejste-li ovšem součástí nějakého uskupení, do kterého mohou patřit členové rodiny, ale i třeba skupiny dalších kolegů, např. modulářů. Pak je třeba brát ohled i na ty ostatní, někdy dokonce zcela povinně. Moduláře a podobné bychom klidně mohli z dalších úvah vynechat, jenže i tam bývá prostor pro nějaká dílčí rozhodnutí.

    Výběr se provádí neustále, v celé škále problémů. Parametry se však dají aplikovat víceméně obecně, a to na analog i digitál, na práce stavební i elektroniku. Zvláště pak v oblasti digitálu, elektroniky, třeba ohledně centrály a nějakých základních komponent, dekodérů, enkodérů a pod., případně i z oblasti softwaru, je rozhodování a výběr na denním pořádku.

    Abychom správně vybrali, je nejprve nutno stanovit vstupní veličiny, požadavky, tedy parametry výběru.

Parametry výběru

  1. Poměr cena / výkon
    1. Cena
    2. Výkon
      1. Jednoduchost
      2. Spolehlivost
      3. Kompatibilita
      4. Funkcionalita
  2. Informace
    1. Dokumentace
    2. Internet
    3. Počet dostupných uživatelů

    A teď trochu důkladněji ...

1a)    Cena - Těch, co na finance nehledí, nebo nemusí hledět, moc není. Ale také platí obvykle známé rčení "Nejsem tak bohat, abych si mohl kupovat levné věci." Stejně tak ovšem platí i "Za málo peněz, málo muziky." Na druhou stranu ovšem existuje řada výrobků, které jsou z oblasti malovýroby, jsou velmi kvalitní a přitom značně levnější, než ty od renomovaných výrobců. Negativně působí to, že malovýrobce činnost ukončí. Ne, že by to u těch "továrních" nebylo možné, ale u malosériových výrobců je to mnohem obvyklejší.

    Působí zde však ještě jeden, velice důležitý, faktor. Věci, které už máme. Je samozřejmě možné se jich zbavit, prodejem, skoro vždy se ztrátou, ale právě proto často dochází k "míchání" všeho možného. Proto je také důležitá ta Kompatibilita viz 1biii).

    Je nutno také zmínit i výrobu vlastní. Pokud je uživatel dostatečně erudovaný, je to jedna z nejlepších cest. Schopnosti, možnosti, chuť, čas atd. k tomu má však málokdo. A že objevování Ameriky je blbost, to by mělo být každému jasné.

 

1bi)    Jednoduchost - Je jasné, že výrobek, který lze jednoduše instalovat, nastavit a udržovat, je výhodnější.

 

1bii)    Spolehlivost - Na to je jednoduché pravidlo. Co se neopravuje, neřeší se problémy, to je spolehlivé. Při nákupu auta, televize... je také nejlepší se zeptat v servisu, co a jak opravují. V prodejně vám každý řekne, že to je výborné.

 

1biii)    Kompatibilita - Dost produktů je vyráběno tak, aby byly kompatibilní (vzájemně slučitelné) zase jen s výrobky stejného výrobce. Podle mne je to sice dost krátkozraké, ale zřejmě z marketingových důvodů poměrně časté. Něco prostě funguje s něčím jiným jen omezeně, nebo vůbec. Většinou na to neexistují žádná pravidla a jedinou možností je poptat se jinde, nebo vyzkoušet. Nekompabilita se také může projevit až později, což je ještě více nepříjemné. Tady je, milí rádcové, každá rada drahá. Jediné, co mohu doporučit, je zvýšená pozornost v tomto směru.

 

1biv)    Funkcionalita - Tady je to poměrně jasné. Větším výkonem je myšlen větší počet funkcí, více možností, více výstupů, vyšší napěťové či proudové možnosti, uživatelský komfort, signalizace, odolnost (blbuvzdornost) atd. atd. Nejčastěji platí už zmíněné "Za málo peněz, málo muziky.".

 

2a)    Dokumentace - Téma, o kterém by bylo možno napsat opravdu hodně. Tak aspoň to hlavní ...

                                1. Česká lokalizace, tuším, že ze zákona povinná, existuje jen občas.

                                2. "Autorská slepota", tedy text, který je srozumitelný pouze autorovi, je hlavním negativem manuálů.

                                3. Zcela chybějící, nebo dokonce i přímo chybné údaje.

    Je-li tedy k dispozici aspoň nějaký manuál, v jazyce, který neovládáme, následuje standardní postup. Překladač - oprava/editace terminologie - testy stylem pokus/omyl, aby se zjistilo, co tím vlastně básník chtěl říci. Časově velmi náročné, často s nekonečnou trpělivostí.

 

2b)    Internet - Studnice nepřeberných informací. To nepřeberných bych zdůraznil, neboť řada špatných údajů je doplněna jen malým počtem těch dobrých. I ten malý počet je však lepší, než když k problému nelze najít nic.

 

2c)    Počet dostupných uživatelů - Jeden z nejdůležitějších parametrů. Nejsou-li k dispozici konzultanti, řeší se každý problém mnohem obtížněji. A jak často říkám, nevěřte jen jedinému názoru. Vždy je třeba ověřovat, porovnávat z více zdrojů.

    Výrobek, který je nejlepší, splňuje následující parametry:

    Je levný, jednoduchý, spolehlivý, se vším kompatibilní, s mnoha funkcemi, je k němu česká, detailní a pro každého srozumitelná dokumentace, na internetu je o něm mnoho informací (převážně dobrých) a vlastní ho spousta uživatelů, ochotných se podělit o svoje poznatky a zkušenosti. Co by to tak z mých "komponent" mohlo splňovat? Že by třeba hřebík? Možná ...

    Teď bez legrace ...

Považuji za nejlepší to, co vyhovuje mně, o čem se moc nediskutuje, používá to hodně kolegů, a je-li to produkt tovární a za přijatelnou cenu, tím lépe.

    A nezapomňte, že situace na trhu se mění velice rychle. Myslete také na budoucnost, rozšiřování, opravy ...

Na začátek článku

Závěr

    Nejsem si jist, zda tento článek vůbec někomu poslouží. K napsání mě vyprovokovaly (jako obvykle) časté příspěvky na diskuzních fórech, třeba na téma analog v. digital, DCC v. LocoNet a řada dalších. A nesnáším příspěvky typu, "toto je nejlepší". Jak pro koho, za jakých okolností a podmínek. Nakonec si člověk stejně musí vybrat sám. Někdy se to povede lépe, jindy hůře. V tom druhém případě to obvykle stojí buď čas, nebo peníze, nebo oboje.

    A nakonec ... určitě platí "Dvakrát měř a jednou řež."

    Přeji hodně modelářských úspěchů a radostí s mašinkami.
  

Na začátek článku

Menu

LokoPin  

20.09.2019  
  17.12.2019 poslední editace