Seminář RailCo TC - zhodnocení

    Tři semináře na téma RailCo TrainController jsou minulostí. Ten první měl dokonce mezinárodní účast, neboť jeden z frekventantů přijel až z Bratislavy. Jak jinak, než železnicí, neboť je strojvůdce. Dojet vlakem až na místo se mu však nepovedlo. České dráhy předvedly kvalitu svých strojů tím, že několik kilometrů před cílem, ve Vráži u Písku, se Bardotce zadřelo ložisko generátoru a bylo vymalováno. Bleskově nastoupila záložní dopravní jednotka a sympatický rušňovodič byl přivezen do Písku autem.

Účastníci se tvářili spokojeně (předchozí obrázek je z druhého termínu) a lektorovi nenadávali (ještě to tak...).
 
 
Domácí prostředí mělo jistě i nevýhody, ale výhody jasně převažovaly. Pohodlí, předváděcí kolejiště k dispozici a v ceně byly samozřejmě i nápoje všeho druhu, včetně perfektní obsluhy. K pozitivům patřil i společný oběd v blízké restauraci. Hádejte, o čem se mluvilo. Na předchozím obrázku je vpravo vzadu počítač lektora, z něhož byl obraz "klonován" na obrazovku televizoru.

   

Statistika:

Počet účastníků 12   (4+4+4)
Region Bratislava, Česká Lípa, České Budějovice, Mladá Boleslav, Praha (6x), Ostrava, Turnov
Systém Lenz, Roco, LocoNet (Intellibox), DCCkoleje (H-centrála)
Měřítko H0, TT, N
Verze softwaru 5.8 až 7 Gold

   

    Poznatky účastníků i lektora.

 • Času opravdu nebylo nazbyt. Předpokládaný harmonogram byl sice dodržen, kratší doba by však už zahrnula pouze část obsahu.
 • I když úroveň znalostí probíraného softwaru byla u kurzů nepatrně rozdílná, obsah semináře zřejmě dobře pokryl požadavky účastníků.
 • Vlastnosti prvků (mašin, vlaků, bloků, cest, plánů...) patřily k žádaným informacím.
 • Kalibrace, aplikace bloků (fyzická i programová), indikátory, zastavování, to byla, podle předpokladů, také velmi očekávaná témata.
 • Kontextová nápověda, pomocné prvky, ladění, simulace, chybové hlášky, to vše patřilo k těm méně známým a přitom tak důležitým pomocníkům.
 • Návěstidla by  stačila naplnit zcela samostatný seminář, přesto i na ně se dostalo.
 •     A ještě pár poznámek závěrem.

 • Překvapením pro mne byl velmi nízký počet přihlášených účastníků. Pokud padesát lidí klepne na anketu, že by se zúčastnili semináře, tak nechápu, proč se jich přihlásí jen dvanáct. Asi prostě klikali jen z legrace. Nebo je jim líto poplatku, který ovšem odpovídá spíše mzdě zcela nekvalifikovaného pracovníka. Čistá pracovní doba lektora byla, včetně hodinové přípravy "školící místnosti", 12 hodin. Třeba z druhého sezení odjížděli poslední kolegové před devátou hodinou večerní. O několika desítkách hodin celkové přípravy seminářů ani nemluvě.
 • Finance tedy mým motivem rozhodně nebyly. O to větší radost jsem měl z toho, že jsem se mohl seznámit s velice milými, sympatickými kolegy. Jejich spokojenost byla odměnou, kterou žádné finance nenahradí.
 • Zmizela nejistota, zda lze takový seminář uspořádat v "domácích podmínkách" a s malým počtem účastníků. Jde to, funguje to a s výsledkem jsem byl spokojen nejen já, ale evidentně především frekventanti.
 •     Nyní tedy podstatně snížím činnost konzultační a těším se, že si konečně začnu stavět něco pro sebe. Ať žije digi, ale štěrk a tráva mají taky něco do sebe.

  Na začátek článku
  Menu

  LokoPin  

  18.06.2012

  (poslední editace)