3. výročí založení stránek

    Uplynul třetí rok stránek LokoPin. Hodnocení považuji trochu za zbytečné, většinou však přispěje k tomu, že odhalí chyby, stanoví nové plány a cíle, prostě si to tak trochu člověk všechno shrne, a to přece není k zahození.

    Počet přístupů překročil 100 000. Nevím, zda je to hodně, či málo. Je to sice číslo pěkně kulaté, ale pro mne mají daleko větší význam reakce kolegů, typu "Tohle jsem nevěděl, toto jsem se naučil ... děkuji" a ještě raději mám "Tohle jsem vyzkoumal, takhle jsem to udělal...". Původní záměr stránek byl především v získání "spřízněných duší", a to se mi povedlo. Mohl bych už běh LokoPinu ukončit, ale občasné kladné ohlasy ostatních mi v tom jaksi brání. Pocit, že někomu pomůžete, je k nezaplacení. Alespoň pro mne.

    A tak v popředí činnosti uplynulého období byly dvě oblasti. Rady, konzultace, nové kontakty, většinou pouze "elektronické", někdy i osobní. Některé jsou velmi přínosné pro mne, jiné zase pro ty druhé. Pokud výsledek přinese nějaké plus aspoň pro jednu stranu, je to vždycky dobře. A mám z toho radost. V některých případech jsou "konzultace" dost obtížné, a tak mě tyto zkušenosti dovedly k psaní článků na téma základy elektroniky, plánování, tipy a triky v softwaru a pod.

    Druhá oblast činnosti minulého roku, určitě ta hlavní, byl ovládací software. TrainController RailCo v.5.8 fy Freiwald se mi podařilo zmapovat alespoň v těch základních oblastech. A popsat. Moc lehké to nebylo. Zvláště bez znalosti cizích jazyků. Ještě, že jsou ty překladače. A bez pomoci dalších kolegů by to bylo ještě podstatně horší. Dnes mi na testovacím kolejišti jezdí najednou několik vlaků, při jízdě odbočkou snižují rychlost, návěstidla staví odpovídající návěsti, vlaky zastavují tam, kde mají, rozjíždí se, zapínají reflektory, prostě paráda.

    Nyní snad konečně přijde na řadu i stavba. Na skrytém nádraží se dvěma zpětnými smyčkami bych si rád ověřil některé základní modelářské postupy. "Skryťák" je na to ideální. Není nutno dělat krajinu, doplňky, stavby, štěrkovat. Stačí koleje, výhybky a elektronika. Získané poznatky se jistě budou hodit při stavbě "nahoře".

    Co mě momentálně mrzí, je obchod. Myslím tím prodejce modelové železnice všeobecně. Obchody kamenné i internetové. Ceny zrovna neklesají (ještě že Michael Tillig toho Hektora neudělal dřív, a stejně ho zdražil), prodejci krachují (formy jsou různé), prostě krize. I když to by ještě nebylo tak zlé. Pokud jsou to následky krize. Hlavně, aby to nebyl nějaký trend. Také mám pocit, že se ceny jaksi vyrovnávají. Před třemi roky jsem viděl Rosničku kolem 1300 Kč, ale i za cenu hodně přes 2 tisíce. Rozhodně nedělám nějaké systematické průzkumy, ale zdá se mi, že teď se ty rozdíly hodně zmenšily. Že by prodejci lobbovali? Nakonec, nebylo by to nic divného. Nejhorší ovšem je, že vyšší ceny ani zdaleka neznamenají vyšší kvalitu. Myslím kvalitu služeb, rychlosti dodání, vyřizování reklamací, míru celkové solidnosti a serióznosti. Kupuji 99% věcí přes eshopy. Často jsem objednal a zboží dorazilo za dva, tři dny. Teď je běžná doba měsíc i dva. No, věřme, že konkurence bude fungovat stále. A že nám tu časem nezůstane jediný MakroSuperHobbyTrainShop. To bychom byli   v p... no, jako před devětaosmdesátým. Takže se budeme modlit nebo držet palce (každý dle svého přesvědčení) a snad příští rok budou info na toto téma už lepší.

    Považuji za velmi přínosné, pokud někdo své zkušenosti, produkty, postupy atd. prezentuje na webu. Podle mého oblíbeného hesla: "Informací není nikdy dost". Bohužel to má jeden velký háček. Velmi často lze narazit na údaje, které jsou špatné. Nepřesné, neúplné, zavádějící, někdy zcela scestné a chybné. Pokud je prezentuje 13letý autor, ještě bych to pochopil. Když to je ale třeba na stránkách KŽM, případně na jiných "zavedených" stránkách, je to mnohem horší. Zblbne to celou řadu dalších kolegů. Ti to navíc dále šíří jako fakta. "Je to přece napsáno na webu..." Klasickým příkladem je třeba paralelní zapojení LED pro osvětlení (vagonů, staveb...) nebo informace, týkající se digitálu, ovládacího softwaru, konkrétně dělení na bloky atd. Nejhorší však je, že autor časem i zjistí, že zveřejnil nesmysl, ale klidně to nechá na stránkách "viset" dál. Rozhodně nemám žádný patent na rozum. Ale aspoň se snažím své poznatky ověřovat, získávat informace odjinud, porovnávat, vybírat. Pokud zjistím, že moje údaje nejsou správné, velmi rychle edituji, opravuji. Často se změní situace, podmínky, objeví se nové poznatky, nové výrobky. A tak apeluji na autory, než něco zveřejníte, ujistěte se, že to není nesmysl. Pokud zjistíte změnu situace, promítněte ji i do svých webových produktů. A dále apeluji na "konzumenty", než něco vezmete jako fakt, ověřte si to, získejte info i z jiných zdrojů, porovnávejte, konzultujte. Ušetříte si mnoho dalších starostí. Povede-li se mně takovýto kousek, moc se omlouvám. A současně prosím, už po několikáté, upozorněte na to. Probereme, vyřešíme, opravíme. Těm dalším pomůžeme. A o to mi jde především.

    Snad tyto krátké úvahy nepůsobí příliš pesimisticky. To účelem rozhodně není. Chci pouze pomoci těm méně zkušeným. Aby se nedopouštěli zbytečných chyb. Chyb, které někdy stojí čas, někdy peníze, někdy připraví zklamání. Pokud to jen trochu zlepším, splní to svůj účel.

    Naštěstí je i řada věcí, na které se můžeme těšit. Nezdá se, že měřítko TT je na ústupu. Možná to není žádný nářez, ale mám dojem, že jde sice o pomalý, ale o to trvalejší vzestup. Ne, že by se s novými výrobci roztrhl pytel, ale ti stávající občas nějaký produkt přihodí, a to dokonce i hodně neočekávaně, třeba Sergej Roco. Jiní zase inzerují nový výrobek velmi dlouho dopředu, ale když jsou to třeba patra Bmto od fy Kuehn, vyplatí se čekat. Ani digi komponenty nelze opomenout. Naopak, tady je boom teprve před námi. LDT, ESU, cTElektronik, ale i domácí výrobci, ti všichni určitě čekají na větší rozmach digitálu a ten, možná pomaleji, ale se stále se zvyšující rychlostí, přichází. Je to podporováno neustálým vzestupem elektroniky, výpočetní techniky a miniaturizace. Soudím, že se ještě budeme divit. Tak se těšme.

    Nakonec opět děkuji všem návštěvníkům mých stránek a především těm, kteří jsou ochotni podělit se o své poznatky a zkušenosti. Děkuji i těm, kteří se na mne obrací s velkou důvěrou o rady v oblasti, ve které jsem začátečníkem. Přesto, že mojí hlavní doménou je elektronika a programování, snad i jim občas pomohu a doufám, že tomu tak bude i nadále.
 
Přeji hodně modelářských úspěchů a radosti s mašinkami Vám všem a "digitalistům" zvlášť.

Tak za rok a zachovejte mi přízeň.

Na začátek článku

Menu

LokoPin    26.8.2009