1. výročí založení stránek

    Je to přesně rok, co byly tyto stránky založeny. Přišel čas oslav. Alespoň písemných. Ovšem ani jiné formy oslav nejsou zakázány. Jde o to, je-li co oslavovat. Snad ano. Kdyby nebylo, aspoň to trochu shrnu. To se vždycky hodí. Člověk totiž při psaní takovýchto shrnutí (nechtěl jsem napsat rovnou "blábolů") občas přijde na nějaké chyby, napadnou ho nějaké nové nápady (zřídka), takže nakonec i ty "bláboly" jsou k něčemu dobré. Tak, jako i v ostatních článcích, chci se alespoň podělit o zkušenosti a dojmy, neboť i jiní mohou chtít začínat (a to je dobře) a něco se jim může hodit. Mohou se vystříhat některých chyb nebo se aspoň mohou radovat, jak to dělám špatně (že by typická česká vlastnost?). To ale nebyl příliš pozitivní začátek .

    Napřed obecně, tedy o psaní na webové stránky i o modelové železnici. Říká se, že každý začátek je těžký. To je sice pravda, ale zato je mnohem více elánu. Stále se objevuje velké množství novinek. Časem to musí slábnout. Elánu ubude... tak vidíte, je třeba se podívat, jak se píše "ubude" nebo "ubyde"? Co myslíte? Pohled na internet do Pravidel... a oba tvary jsou správné. Tak takhle to dělám s češtinou. Ovšem všichni ne. Co občas vidím na internetu za tvary, to s češtinou moc společného nemá. Kdo se špatně učil, musí se dívat do Pravidel a také používat "Kontrolu pravopisu". Máme na to přece techniku. Já ji také používám . Občas něco ovšem "ulítne". Ale nesmí to být moc. A moc často.

    Stránky LokoPin, které jsem před rokem začal psát, mi sice daly spoustu práce (to ví každý, kdo to také dělá), ale také mi daly pozitiva, která se někdy ani zlatem nedají vyvážit. Totiž kolegy, kamarády, přátele. Vědomí, že existuje kdosi, na koho se můžete obrátit o radu či pomoc, s kým můžete prokonzultovat problém, to je k nezaplacení. A každý mail, zápis do Návštěvní knihy, kontakt v ICQ, to je obrovský motiv, velký hnací motor pro další činnost. A nemusí to být jen chvála. Nástroje jako internet, webové konference, ale i jen odpověď mailem nebo přes ICQ, to vše má obrovskou moc. Moc hromadného šíření informací. Ale běda, jsou-li informace chybné nebo nepřesné. Šíří se stejnou rychlostí, jako ty správné. Velká chyba. Pomoci tomu mohou jen recenzenti (těch je jako šafránu), kritici (kupodivu ani těch není mnoho), ale i každé upozornění na sebemenší chybu nebo nepřesnost. Velice taková upozornění, vysvětlení a upřesnění vítám. Chybné informace šířit nechci. A tak pište i vše, co za chybu považujete. Přiznání chyby a její náprava je vlastnost, které si vážím velice i u jiných. A tak se snažím i já, protože vždycky by měl člověk začít u sebe.

    Zásady nejsou zrovna mojí doménou. Ale něco přece. Snažím se popisovat pouze vlastní zkušenosti. Nejsem žádná encyklopedie. Ty nalezneme jinde. Jde tedy pouze o subjektivní přístup. Právě zde vstupuje do hry "úhel pohledu". Každý ho máme jiný. Ale ty jiné neodsuzujme, každý má právo na ten svůj. Také jsem se chtěl vyhnout adresní kritice. To už jde hůř. Neboť taková recenze je velice prospěšný nástroj a výrobcům přináší pohled "z druhé strany". Solidní výrobci jej uvítají. Ti ostatní se polepší. Nebo zaniknou. Je to zákon nabídky a poptávky.

    Nic neprodávám, a tak si nemusím lámat hlavu s negativními odezvami na kvalitu zboží a výši cen. Naštěstí. Výrobci a prodejci to mají o mnoho těžší a jen někteří se s tím nevyrovnávají dobře. Stále se rozrůstající konkurence bude rozhodně v této oblasti kladně působit. V měřítku TT není nabídka nepřeberná a nebýt fy Tillig, bylo by ouvej. Ale jen v minulém roce se objevily nejméně dvě další firmy, které daly na trh mašiny v tomto měřítku, a to je vynikající zpráva, neboť by to mohlo signalizovat, že tento trend bude pokračovat. Protože se také zajímám (asi jako každý z nás) o modely malosériových výrobců, získal jsem v poslední době dojem, že se zde začíná poněkud rozrůstat konkurence. Ta, jak víme i z teorie, má přímý vliv na vzrůstající kvalitu a sortiment a také na snižování cen. A tak si jen všichni přejme, aby teorie a praxe šly ruku v ruce.

    Když jsem začínal stránky LokoPin psát, chtěl jsem hlavně trochu zaplnit některé mezery, kterých je v této oblasti stále dost. A to v nejširším slova smyslu. Nejen malinko zaplnit mezery informační, ale také mezery stylistické. Myslím, že suchého textu je tu dost. A humor je určitě věc dobrá. Je ho málo, já to určitě nevytrhnu, ale aspoň trochu to zkusím. Tedy, snažím se. Musím přiznat, že občas mě některá komunikace podstatně vylepšila náladu. Jednou se mi jeden kolega ptal, jak že má zjistit délku flexi kolejí včetně oblouků. Tak mu vysvětluji, že je to celkem jednoduché. "Musíš zjistit poloměr, úhel atd., a pak to běžným způsobem vypočteš. To tě přece nemusím učit, to je geometrie z osmé třídy." A on na to: "Já jsem v osmé třídě." Moc jsem se nasmál . Pak jsem se mu omluvil, prostě mě vůbec nenapadlo, že "na druhé straně" může být někdo o dvě generace mladší.

    Každé zamyšlení by nemělo být moc dlouhé. Tohle je dlouhé už moc. Na konec si dám jedno předsevzetí. Výjimečně. Za rok znovu. Ještě mám tolik práce s mašinkami...

... a taky mám přísného šéfa.

Tak za rok a všem příznivcům ze srdce děkuji !

Na začátek článku

Menu

LokoPin    26.8.2007