Vitrína na modely

Úvod

    Pokud máte k dispozici kompletní kolejiště, nejlépe se skrytým nádražím, asi vás to zase tak moc netrápí. Jezdíte-li ale zatím zkušebně jen "po prkně", na všechno se práší. Uklízet to pokaždé do krabiček a do skříně, a pak to zase pracně hledat, to není šikovné řešení. Zkoušel jsem koupit nějakou vitrínu hotovou. Na aukci, v obchodech s nábytkem, výsledek nula. Na zakázku by to šlo, ale cena téměř trojnásobek ceny materiálu. Pár prkýnek snad dohromady dám.

 

Popis

    Rozměry lze volit dost libovolně, jak kdo potřebuje. Někdo víc vysoké, někdo víc široké. I hloubka může být různá. Větší na vozy ve dvou řadách nebo i na menší stavby a podobně, případně i na vozy našikmo, vedle sebe. Výkresy v PDF i v Corelu jsou k dispozici, takže si to může každý upravit podle potřeby. Kdo nechce nic stahovat, mohou mu posloužit následující obrázky.

Obr.1 - Nárys, bokorys (řez) a umístění děr pro držáky polic.

Obr.2 - S tímhle půjdete za truhlářem ...

Obr.3 - ... a s tímhle za sklenářem.

    Materiál na rám je dřevotříska o síle 18 mm. Možná by stačilo i 12 mm, ale nechtěl jsem riskovat, že to bude málo pevné. Navíc těch pár milimetrů na rámu nehraje roli cenově ani rozměrově. Mimochodem, dvanáctka je dražší. U polic to ovšem už je jiné. Tlusté nevypadají pěkně, tenké se prohýbají, když ne hned, tak časem, a to i přesto, že se připevní na zadní stěnu (to ale taky není moc vhodné, když chceme polici posunout nahoru nebo dolů). Tak jsem se rozhodl pro sklo. Je to sice dražší, ale poměrně tenké a vypadá to pěkně. Nevýhodou je také větší váha (jen sklo skoro 15 kg), takže pozor při zavěšení na stěnu! Ke sklenáři jsem to donesl celé, aby skla udělal do hotové vitríny "na míru". Po konzultaci s "mistrem" jsem na police zvolil sílu 6 mm. Na sklo lze dolů nalepit folie, která se používá třeba na výkladní skříně nebo na autoskla z bezpečnostních důvodů a jako filtr proti UV záření. Tady bychom použili tu nejtenčí (asi 0,3 mm), bez zabarvení, bez UV filtru. Zpevní police, a kdyby náhodou ta horní police praskla, nenastane dominový efekt a masakr všeho. Brrrr ...

    Konstrukce je tak jednoduchá, že není co popisovat. Někde v dřevoprodeji to uříznou, nalepí se na to samožehlící lišta, sešroubuje a je to.

Vruty: [mm] množství
Rám    4 x 50 8
drážkové lišty 2,5 x 15 10
zadní stěna 2,5 x 25 36

 

 

   

    Teď ovšem dvířka. Zase je variant více. Nakonec jsem zvolil tu, která se mi zdála nejvhodnější a přitom jednoduchá. Posuvná skla. Ani normální dvoukřídlová dvířka nejsou problém. Panty lze koupit, díry na ně sklenář udělá bez problémů. Musí to mít ovšem nějaké úchyty na otevírání, panty jsou poměrně velké a moc prachotěsné to taky není. U těch posuvných skel jsem měl trochu obavy, jak udělám drážky, ve kterých sklo drží a jezdí. Pohoda. V železářství jsem koupil lištu, která stačí nalepit nebo přišroubovat (nejlépe oboje). Musíme mít dvě různé výšky, ta vyšší se dá nahoru, nižší dolů. Podívejte se na nějakou skříňku s posuvnými skly doma, uvidíte, jak je to udělané. Drážky lze koupit i takové, co jdou zapustit, ale tomu frézování jsem se chtěl právě vyhnout, i když to každý truhlář udělá za pár šupů na počkání.  Ještě úchyty na zeď a držáky polic (speciální pro skleněné police). Materiál cca 1800 Kč, z toho je ovšem 75% to sklo. Pokud se nahradí skleněné police jiným (levnějším) materiálem, bude cena materiálu asi 1000 Kč. Slušné, řekl bych.

Obr.4 - Potřebný materiál.

Obr.5 - Držáky polic s umělohmotnými kryty (pro sklo), vruty s bílými krytkami, úchyty na stěnu.

Obr.6 - Dvojitá drážková lišta na posuvná skla dveří. Dolu se dá ta nižší, nahoru vyšší.

Obr.7 - V každém rohu dva vruty, na ně přijdou krycí čepičky. Zadní stěna ze sololaku 4 mm je připevněná vruty. Jednoduché držáky k zavěšení na stěnu.

Obr.8 - Dvojitá drážková lišta na posuvná skla dveří. Dole nižší, nahoře vyšší. Nalepená chemoprénem. Před lepením jsem udělal otvory pro vruty se zapuštěnou hlavou. Musí být opravdu zapuštěné, aby o ně nechytalo sklo. Styčné plochy (lišta i dřevotříska) se před lepením zdrsní smirkem. Po přilepení se zašroubují ještě vruty. V boční stěně nakleplý držák polic s umělohmotnou krytkou. (Je to pohled shora, aby byl vidět zapuštěný vrut v drážkové liště.)

Obr.9 - Lišty pro posuvná skla jsou po nalepení ještě připevněny vruty. Ty jsou v drážkách umístěny střídavě. (Rovněž pohled shora.)

Obr.10 - Ještě sklo.

Obr.11 - Hotovo. Na zadní stěnu jsou přilepené distance z umělohmotného profilu 6,3 x 9,5 mm (Litomyský), o které se opírají středy skleněných polic. Průhyb je pak nulový. A jistota je jistota. Folii jsem nakonec na skla nenalepil.

Obr.12 - Osazeno.

Závěr

    Když se podívám zpět na článek, mám takový divný pocit. Nemají to být stránky o mašinkách? Možná jsem se měl dát na nějaké řemeslo.

Na začátek článku
Menu

LokoPin      16.02.2008