Next (co dál?)

 1. Úvod
 2. Dotaz
 3. Závěr

Úvod

    Občas je nutno napsat i něco trochu "mimo mísu", off topic (OT), zkrátka mimo téma. Hlavním tématem je zde modelová železnice. Jenže je tu mnoho "podtémat", mnoho oblastí, které spolu souvisí jen velmi málo, často vůbec.Jde o konstrukci, krajinotvorbu, kolejivo (především výhybky a jejich ovládání), návěstidla, vozidla (mašiny, vagony, auta), způsoby ovládání, systémy (analog-digitál, výrobci...), nemluvě o dalších, přidružených oborech, jako je truhlařina, kovovýroba, nástroje, přístroje, vybavení atd. Všechno to zná málokdo, dobře, detailně asi nikdo. Je to příliš rozsáhlé. A tak je třeba prezentovat pouze to, co člověk ovládá na nějaké slušné úrovni. Zde může nějaké poznatky předat, konzultovat. To byl můj pohled zpočátku a snažím se, aby byl stále.

    Hlavním tématem těchto stránek je digitální ovládání, především softwarové řízení produktem TrainController™  (TC) z balíku RAILROAD & Co.™  fy Freiwald software. Rád bych upřesnil, že v současnosti se zabývám verzí 7 Gold (příp. 8 Gold). a nadále se k nižším verzím nebudu vracet. Zase tak velký problém by to být neměl, neboť základní funkčnost je stejná, jen holt v Goldu toho jde udělat trochu víc nebo trochu snadněji, takže ekvivalentní způsoby určitých triků nemusí směrem "dolů" (třeba ve verzi 5.8) fungovat. Na podobné problémy se budu snažit upozornit, ale ne vždy se mi to povede, protože ověřovat vše i pro nižší verze se mi už prostě nechce.

 Na začátek článku

Dotaz

    Jak postupuji k vyšším levelům programu TC, přicházím stále na další triky a fígle, které mi připadají zajímavé. Ale ouha, mám také stále větší pocit, že jsou zajímavé jen pro mne. Zatím jsem téměř vše, co jsem "vybádal", také zveřejnil. O motivech tohoto počínání jsem se už zmiňoval, ale...pro jistotu. Chtěl jsem přilákat další, podobně postižené kolegy, získat kamarády na konzultace a revize, také oponenty, na případné odstraňování chyb, nedostatků, na další možné varianty atd. Povedlo se to, ale málo. A tak začínám mít stále větší pochybnosti, zda má vůbec cenu, psát další články. Ještě to upřesním. A podotýkám, jde jen o TrainController™.

    Obvykle narazím na nějaký nový problém, funkčnost, kterou neznám. Často přijde podnět od nějakého kolegy, který si sám neví rady. A tak se dám do hledání. Když najdu řešení (což se zatím podařilo vždy), tazateli odpovím (pokud jím nejsem sám) a současně "vyrobím" článek (nový nebo doplnění, editaci stávajícího). Jenže přijít na nějaký trik je jedna věc a napsat o tom článek, věc druhá. Popis musí být přesný, srozumitelný, zahrnující i možné varianty, a tak většinou desítky hodin testuji, ověřuji řešení, hledám další atd. K tomu jsou občas třeba i fotky, pokud jde o RailCo, tak téměř vždy i výroba layoutu, na kterém se ověří činnost a nasnímají se obrázky, prostě práce dost a dost. V souhrnu to vypadá tak, že za hodinu na něco přijdu a 14 dní dělám článek. Pokud se to zdá nesmyslné, zkuste si to. Ale o to nejde. Problém je v tom, že po zveřejnění po něm pes neštěkne. Abych nekřivdil, občas někdo napíše, "To a to bylo super, pomohlo mi to", ale stává se to velmi zřídka. A aby někdo napsal, "Tohle je špatně." nebo "Šlo by to ještě jinak.", tak to se snad ještě nestalo.

    Některé problémy jsem se snažil i vyhledávat. Na netu je toho mraky. Kupodivu ani v zahraničních diskuzích jsem toho mnoho nenašel. Obvykle se tam řeší prkotiny nebo já to aspoň za prkotiny pokládám. Musím však přiznat, že jazyková bariéra je možná důvodem k tomu, že jsem nenašel nic světoborného. Překladač je výborná věc, ale když neznáte ani slovo, hledá se těžko (u mne třeba francouzsky). Také layouty velkých kolejišť (domácí i zahraniční), které se mi dostaly do rukou, mě vyloženě zklamaly. Párkrát jsem se (zprostředkovaně) obrátil na autorskou firmu. Odpověď mě naprosto neuspokojila, aspoň nevím, jak bych to seriózně napsal jinak.

    Proč to všechno píšu. Rozhodně mi nejde o nějaké poplácávání po ramenou. Naopak. Ozval-li by se někdo s kritikou nebo s jiným řešením, aspoň by bylo jasné, že se tím někdo zabývá. Já si sice stejně budu "bádat" dál, ale vykašlal bych se na pracnou prezentační tvorbu.

Konkrétní příklad.

    "V šuplíku" mám dva triky:

 1. Popojetí v bloku. Mašinou/vlakem je třeba po zastavení v bloku ještě "kousek" popojet (vykládání vagonů, popojetí k návěstidlu a pod.). Myšleno tedy "programově" popojet. Na základě nějakých vyhodnocených událostí.
 2. Blok bez detektoru obsazení DO. Bez dalších HW komponentů lze přidat (ke stávajícím) další bloky. Třeba pro koleje z točny. Nechtělo se mi obětovat dalších 14 DO a především vstupů kodéru.

A ptám se:

 • Zajímalo by to někoho?
 • Dělal někdo něco podobného?
 • Mám zjišťovat podobné zájmy pomocí záznamů v Novinkách, v Knize, Anketou? Nebo jinak?
 •  Na začátek článku

  Závěr

      A aby nedošlo k omylu, musím ještě poděkovat těm věrným, konzultantům, uznalým kolegům, kamarádům. I když je lze spočítat na prstech jedné ruky, bez nich by to bylo o hodně těžší. A nebo by to vůbec nebylo.

  Takže, ještě jednou, VŘELÉ DÍKY !!!  Všem.

  Na začátek článku
  Menu

  LokoPin  

  22.07.2013  
    15.02.2016 poslední editace