O recenzích (Brejlovec a spol.)

    Na recenzi malosériového výrobku, Brejlovce, jsem dostal tolik ohlasů, že cítím potřebu k tomu ještě něco málo přidat. Ohlasy se dají rozdělit na dvě skupiny. Jedni píšou, jaký jsem debil, že něco takového koupím, druzí děkují za recenzi, která jim ušetří peníze. Spíše "Bé" je správné, i když...

    Tyto stránky jsem začal dělat z toho důvodu, že mi na internetu scházelo stále mnoho některých informací. Nejsem ani žádný výzkumný ústav, ani letitý odborník, a tak popisuji jen to, co sám vidím a vyzkouším. A předkládám tedy jen osobní, subjektivní pohled na věc. Každému je jasné (i když každému asi ne), že udělat seriózní recenzi, test čehokoli, vyžaduje hodně času, laboratorní prostředí včetně příslušných měřících přístrojů, dané a stabilní podmínky měření atd. To se amatérsky splňuje dost těžko. Testoval jsem trochu výhybky a přestavníky. Spoustu toho, co jsem koupil, nebudu používat. Vynaložené prostředky se prodejem nepotřebného vrací jen částečně. Ale mám pocit, že alespoň někdo se po přečtení takovýchto testů může lépe rozhodnout. V žádném případě nikdy netvrdím, že pouze toto je dobré a to druhé nikdy. Každý má přece možnost se rozhodnout sám podle svých možností a požadavků, které bývají diametrálně různé. Ale má k tomu o těch pár testů více informací.

    Pokud bydlíte ve větším městě, případně i v menším, ale bohatě osídleném modeláři, a to ještě nejlépe v tom "vašem" měřítku a způsobu ovládání, máte to snazší. Mnohem snazší. Pokud ne, musíte jezdit. Pokud nemůžete, zbývá mail, ICQ, internet. Chvála jim. A tak, když si chcete koupit mašinu, kouknete na internet, vyberete z mnoha nabídek podle parametrů, popisu a fotek to, co chcete. A objednáte. Velmi snadné. Ovšem pouze pokud jsou fotky velké a zřetelné, popis podrobný a parametry uvedené. Už jste viděli malosériového výrobce s takovými stránkami? Já ne. Fotky jsou malé, detaily nezřetelné, parametry téměř žádné, popis jen velmi skoupý. Navíc to "z mnoha nabídek" není, jak víme, u tohoto měřítka zas až tak "z mnoha". A, abych malosérii nekřivdil, u těch "továrních" to někdy není o mnoho lepší.

    Pokud nestavíte sami (když na to máte čas, schopnosti, praxi a vybavení, je to velmi dobrý způsob), sháníte všelijaké informace, popisy, manuály, fotky z kdejakých zdrojů. Na konferenci, od známých, kolegů i od výrobců. Dělám to také tak, ale výsledkem nejsem moc uspokojen. Je tu totiž jeden rozhodující faktor, a tím je úhel pohledu. Třeba na takovou mašinu se každý dívá po svém. Někdo preferuje věrnost k realitě, někdo způsob vnějšího zpracování, jiný funkčnost, jízdní vlastnosti, hlučnost atd. Někdo všechno (toho je mi srdečně líto). Výsledek je znám, to, co jeden označí za dobré, je u druhého paskvil a naopak. Je lepší napsat, že tahle mašina přejela tuhle výhybku dobře a tuhle špatně, než tahle výhybka je dobrá, tahle špatná. O tohle se snažím. Jestli mi to někde "ulítlo", omlouvám se. Budu se snažit ještě víc.

    Abyste si mohli udělat aspoň malou představu o tom, o čem je řeč, prohlédněte si pár následujících fotek. Jeden kolega zakoupil tentýž stroj, zřejmě od fy Pragomodel, a laskavě poskytl fotky.

RJK loko Pragomodel
První dva obrázky jsou ze stránek prodejců.
A teď následuje skutečnost, ovšem jiný autor fotky, jiné světlo, jiný fotoaparát. Ale na ukázku to, myslím, stačí.

    Zdá se vám, že na jedné straně jsou všechny fotky lepší? Názor bych měl, ale že byste měli stejný? Všichni? To bych se divil. No, a to je ten úhel pohledu. A to jsou jen vlastnosti vzhledové.

    Na závěr nejprve netradičně pesimisticky. Občas mám pocit, že funguje klasické české "když jsem se spálil já, tak ty taky" (ala "chcíplá koza"). Vy ten dojem nemáte? Jestli se pletu, je dobře.

    A ještě trochu optimizmu. Pokud můžete, dělejte recenze, to je asi nejlepší způsob, jak výrobce motivovat k lepším výkonům. Našli se dokonce i tací, kteří mi děkovali, že se mohou při přípravě na výrobu stejného modelu vystříhat některých chyb. Čest jim a sláva. No a řekněte sami, není to ten nejlepší výsledek recenze?

Na začátek článku

Menu

LokoPin    22.7.2007

Obrázky výrobku Pragomodel poskytl Oldřich Krejčí.