Konektory

    Ani to snad nestojí za článek. Navíc to pro většinu bude zřejmě známá věc. Ale někomu se třeba tato informace může hodit. A někdo občas musí tu Ameriku objevit.

    Při různých zapojeních jsou potřeba konektory. Malé, velké, s různými parametry. Dnes je na trhu naštěstí už dost velký výběr. Ne každý má však po ruce obchod s tímto sortimentem a v katalogu to taky vypadá všelijak. Používají se konektory nejrůznějších parametrů a velikostí. Ceny jsou ale někdy dost vysoké. Hledal jsem konektor, který by byl malý, spolehlivý a cenově přijatelný. V elektře na mne koukali dost nedůvěřivě a mimo jiné (spíš z nepochopení) vyndali i patici na IO (integrovaný obvod). Deset jich bylo zasunuto pěkně jedna do druhé, tak mi to hned napadlo.

    Napřed pár technických údajů:

    Jmenuje se to patice DIL (patice na IO) a vyrábí se to v nejrůznějších variantách. Různé rozměry, tedy různý počet pinů, i různá provedení. Za vhodnější považuji provedení "precizní", které má piny i dutinky pěkně kulaté a vypadají, jako zlaté. Některá provedení i pozlacena jsou, bohatě však stačí fosforbronz. Rozteč pinů je vždy stejná, a to 2,54 mm, a to je na zapájení drátku do dutinky pistolovou páječkou právě tak akorát.

Odpor kontaktu   max. 30 mΩ při 100 mA DC
Izolační odpor   1000 MΩ/min. při 500 VDC
Jmenovitý proud   1,0 A
Jmenovité napětí   500 VAC/1 min.
Materiál kontaktu   fosfor-bronz

    Všimněte si hlavně proudu a napětí, to jsou na tak malé rozměry velmi slušné parametry, i když třeba pro síťové napětí bych to rozhodně nedoporučoval!

    Hlavní výhoda je v tom, že patici žiletkovou pilkou rozřežeme přesně tak, jak zrovna potřebujeme. Uděláme si tedy dvou-, tří- až třeba dvacetipólový konektor, právě k potřebnému účelu. Vodiče se na samici pájí na pin, na samci do dutinky. Pájíme poměrně rychle a na druhé straně je dobré zastrčit druhou patici. Pomůže při odvádění tepla. Pro izolaci, zpevnění i zlepšení vzhledu můžeme přidat i bužírku (normální nebo smršťovací).

    Hodí se to na návěstidla, na přestavníky, do mašin, na propojení osvětlení vagonů a na dalších milion věcí. Na centrální rozvod stř. 16 V a rozvod J,K použijeme něco robustnějšího, s potřebným jmenovitým proudem (aspoň 3 A). A to je vše, zbylé obrázky to dopoví lépe.

Takhle se to letuje, z druhé strany je zasunuta druhá patice ...

... a tady je hotová jedna strana. Sem na hotový kabel přijdou zastrčit tři "trojky" od výhybek.

    Mini konektory v nejrůznějších variantách za pár šupů. Myslím, že je to dobré, co říkáte? 

Na začátek článku
Menu

LokoPin  

   06.08.2008