Adresace v TC

 1. Úvod
 2. Popis
 3. Závěr

Úvod

    Tady bude textu poskrovnu, neboť hlavním prvkem je zde layout, tedy soubor TrainControlleru (v prohlížeči Firefox zvolte z kontextového menu na předchozím linku volbu "Uložit odkaz jako..."). Je třeba stáhnout, rozbalit a spustit lokopin_7gf8_adresace_20160415.yrr. Jak je vidět z názvu, je to verze 7 Gold F8, kterou nutno mít nainstalovanou. Pro tyto účely plně postačuje demo. Do verze 8 Gold lze natáhnout pochopitelně také.

    Účelem je otestování, prověření dekodérů příslušenství (výhybky, návěstidla ...) a ohlasu, tedy signálu z kodérů (správně enkodérů) zpětného hlášení KZH. Dobře je také vidět vztah mezi výhybkami a ohlasem na adresách 1 - 64 (jen při online, tedy s připojenou centrálou). V balíčku je ještě "přibaleno" pár mašin (celkový rozsah adres Lenz 0 - 9999) a také nějaké ikony mašin ve formátu YRA i JPG.

    Možná, že bylo lepší udělat jako zdroj verzi 7 Silver. Jenže tam pár možností chybělo a hlavně, když mě to napadlo, byl jsem už asi v půlce. Dělat to celé znovu, to jsem prostě nedal. Po prohlédnutí layoutu to bude asi jasné. Pro Silver to tedy poslouží pouze inspirativně. Otevřít to jde v pohodě v demo (7 Gold, patch F8), a to pro diagnostiku stačí.

    Tady je třeba dodat, že jednotlivé HW komponenty mohou mít pro jiné digitální systémy (třeba Loconet) i podstatně jiné uspořádání a rozsah. Výše uvedený layout je bez úprav použitelný pro Lenz.

Důrazně upozorňuji, že popisuji systém Lenz, a že jiné systémy mohou mít stejné nebo podobné jen dílčí části !!!  V článku Komponenty jsou detailnější informace o některých použitých prvcích.

Na začátek článku

Popis

    Layout obsahuje 4 switchboardy, panely, plochy, okna ... (najít dobrý český termín je někdy poněkud obtížné).

 1. Výhybky
  Výhybky s adresou 1 - 256. Celkový rozsah Lenz 1 - 1024.
  Pochopitelně lze použít i na další podobné komponenty, návěstidla, relé atd.
 2. Ohlas polohy výhybek
  Ohlas polohy výhybky, vlastně polohy jazyků, R..rovně, O..odbočkou. Celkový rozsah adres ohlasu Lenz 1 - 128, každá adresa 8 vstupů, celkem tedy 1024. Pro ohlas výhybek je Lenzem doporučen rozsah adres 1 - 64 (tedy pro výhybky 1 - 256). Další info v článku Ohlas.
 3. Ohlas příslušenství (detekce obsazení ...)
  Ohlas od proudových detektorů obsazení (DO), případně od jiných prvků, kontaktů, spínačů, optobran a pod. Celkový rozsah adres Lenz 1 - 128, každá adresa 8 vstupů, celkem tedy 1024. Pro ohlas příslušenství je Lenzem doporučen rozsah adres 65 - 128. Další info v článku Ohlas.
 4. Točna
  Zde už je to na HW závislé hodně. Točna TT Fleischmann 6680 (Roco 35900) je zde uvedena hlavně pro část HW příkazů, které zasahují do horní části výhybkového rozsahu.

    Jednotlivé adresní řady na sobě nejsou závislé. Až na výjimku "propojení" výhybek s ohlasem (viz článek Ohlas). Prakticky je možný souběh adresy loko 1, výhybky 1, ohlasu 1/1.

Na začátek článku

Závěr

    Účel je jednoduchý. Zjistit, co a jak funguje, na jakých adresách, jak a kde se projevuje ohlas. Někomu se snad budou hodit ikony, o které občas žádáte, jiný si to aspoň prohlédne a třeba mu budou jasnější vztahy a rozsahy adres. V každém případě, ...
... ať žije digi a TrainController zvlášť.

Na začátek článku
Menu

LokoPin

10.04.2016  
  01.01.2021 poslední editace
     
Spolupracovali: